Akita

Marmagassága: A kanok marmagassága 67 cm, a szukáké 61 cm; ettől mindkét irányban 3 cm eltérés megengedett.

Marmagasság minimum: 58

Marmagasság maximum: 70

Testtömege: 35-40 kg

Szőrzete: Az aljszőrzet sűrű és puha, a fedő-szőrzet pedig érdes tapintású és egyenes. A farok szőrzete valamivel hosszabb. A hosszú szőrű kutyákat kizárják a szépségversenyekből.

Színei: Megengedett színei a vörös, a fehér, a csíkos és a szezám (fakó vörös, a hátvonalon a szőrvégek fekete színezetűek). A fehér kivételével minden színnél jelen kell lennie az urajirónak, vagyis egy fehéres színnek, amely az arcorri rész oldalán, a pofákon, a száj alatt, a nyakon, a mellen, a hason, a farok alsó részén és a lábak belső oldalán figyelhető meg. Az urajiro az akita egyik fontos jellegzetessége. A fekete maszk nem megengedett. A szemeknek sötétbarnának vagy még sötétebbnek kell lenniük.

Alomszáma: 6-8 kölyök

Várható élettartama: 12-15 év

Mozgásigény: Nincs szüksége sok sétáltatásra, de nem lehet kennelben tartani.

Szörzetápolás: Átlagos mennyiségű alkalmankénti (1–2 hetente) kefélésből áll. Tavasszal és ősszel szőrzetet vált.

Etetés: Jó minőségű száraz, vagy konzerv kutyaeleség (lehetőség szerint kerülni kell a szóját, inkább rizs). Napi adagja kb. 0,5 kg.

Előnyei: Erős és bátor 

               Könnyen képezhető

               Elsőrangú házörző

               Sokoldalú vadász és apportör

               Jó temperamentumú

               Intelligens

               Nagyon hűséges, de csak gazdájához

               Feleslegesen nem ugat

Megszívlelendő: Erélyesen, de kíméletesen kell fegyelmezni

                             Makacs

Érdekesség: Magyarországra az első akita Japánból érkezett, Farkasházi Miklóshoz és nejéhez, Farkasháziné Folkmann Zsuzsához. Ők honosították meg az országban. Ez idáig Európában se volt gyakori a fajta, sőt talán az első magyarországi jövevény volt Európában is az első. Az akita ragaszkodása és hűsége már-már legendás. Tokióban, a sibujai pályaudvar előtt áll annak a Hacsikó nevű akitának a szobra, aki kilenc éven át mindennap ugyanazon a helyen várta haza gazdáját, aki egyik tanítási óráján elhunyt. A kutya utolsó leheletéig, szélben-napsütésben várt, míg 11,5 éves korában őt is utolérte a halál. A történetről film is készült Hacsi – A leghűségesebb barát címmel.