Anatóliai juhászkutya
Tulajdonságai: Idegenekkel szemben bizalmatlan, különben nyugodt, kiegyensúlyozott, könnyen tanítható, szeretetre vágyó kutya. Otthonát és a rábízott területet szigorúan őrzi.
Alkalmazása: Évszázadokon keresztül harci kutyaként használták, de farkasokra is vadásztak vele. Remek pásztorkutya. Őrző-védő ebként is használják.
Marmagasság: kan 71-76 cm, szuka 66-71 cm
Testtömeg: 45-68 kg
Kölykök: 5-8
Élettartam: 12-14 év
Testfelépítése: Erőteljes testfelépítésű kutya. A háta viszonylag rövid, az ágyéka előtt enyhén emelkedő. Hasa erősen felhúzott. Mellkasa a könyökéig nyúlik. Magasan tűzött farka a csánkjáig ér, nyugalmi állapotban a kutya ívelten lelógatja, de ha figyel, vagy mozgás közben a háta fölé görbíti. Izmos nyaka enyhén ívelt, viszonylag gyengén fejlett lebernyeggel. A koponya széles, a fülek környékén kissé lekerekített. A stop mérsékelten erős. Az arcorri rész valamivel rövidebb a koponyánál, s oldalról nézve egyenes. Felső ajkai kissé rálógnak az alsókra. Szemei a koponyához képest eléggé kicsik. Háromszögletű fülei közepes nagyságúak és lelógók. A fület eredetileg legtöbbször - a többi keleti pásztorkutyához hasonlóan - csonkolták. A kan és a szuka megjelenése igen eltérő. Szőrzete rövid, tömött, sűrű aljszőrzettel. A nyaka körül és a farkán valamivel hosszabbra nő. Minden szín megengedett, de az egyöntetű, a krémszínűtől az őzbarnáig terjedő színezetű, sötét maszkot viselő, sötét fülű egyedek a leggyakoribbak. A szemnek lehetőleg aranybarna színűnek kell lennie.
Jelleme: Az anatóliai juhászkutya józan, bátor és éber, ugyanakkor domináns természetű és néha akaratos is. Önmagától nagyon sokat követel. Eléggé független viselkedésű lehet, az idegenekkel szemben tartózkodó, a családjával szemben viszont végtelenül odaadó. Mozgékony, kiegyensúlyozott fajta. Általában jól kijön a többi állattal. Az idegenekkel szemben meglehetősen bizalmatlan. A gyerekek rendszerint nem okoznak gondot számára. A kan domináns viselkedésű lehet a többi kutyával szemben. Nagyon sok múlik a szocializációján. Tanácsos kölyökkorától kezdve minél több helyre elvinni, hogy lehetősége legyen más kutyákkal, állatokkal és emberekkel találkozni.